Ukrainian English Polish Russian

Дивовижні ілюзії Олега Шупляка у Кременці

  • Опубліковано: П'ятниця, 28 грудня 2012, 05:28
  • Перегляди: 2406

Художник працює переважно у метафоричному стилі, використовуючи техніку накладання та поєднання реалістичних і метафоричних деталей у створюваних ним зображеннях. Чим довше ви будете вивчати його роботи, чим настирливіше ви будете вдивлятися в них – тим більше прихованого в них смислу ви знайдете. Квіти, гори, гілля, дерева раптом стають рисами обличчя, чи, можливо навпаки, відоме обличчя становить фон пейзажу чи то рідного і милого українського чи то далекого і екзотичного італійського, таїландського з їхніми авторськими інтерпритаціями.  

Роботи Олега Шупляка переповнені символізмом, безмежним захопленням, витонченими метафорами, де кожен глядач відкриває в них нові, йому лише близькі і зрозумілі аспекти. Основу картин майстра становить так звана оптична ілюзія, художній обман зору, ігри розуму. Стихія художника – сюрреалізм. Власне цей жанр і здійснив найбільший вплив на становлення Олега Шупляка як художника і елементи сюрреалізму присутні практично у всіх «нетрадиційних» картинах автора. Автор активно використовує у своїх роботах і елементи асоціативного символізму, постмодерну, абстракціонізму, і звичайно ж, реалізму. Внаслідок чого, картини в кінцевому результаті стають для глядача щось на зразок головоломки – шедеври оптичної ілюзії, картини з подвійним смислом, які так майстерно створені.

Художник широко використовує у своїй творчості принципи оп-арту – оптичного мистецтва. Роботи художників-оп-артистів втягують глядача в активну участь у творчості, оскільки саме око генерує форму, перетворює «Матерію» живопису в «енергію» образу. Глядач стає співучасником креативного процесу. Оптичне мистецтво – мистецтво зорових ілюзій, звернене у більшій мірі до розуму людини, адже образ існує не лише на полотні чи папері, але перш за все, образ формується у голові людини – глядача. Ілюзії зору, які виникають при сприйнятті малюнка виконаного у конкретній техніці, перетворюють звичайне плоске зображення в об’ємну композицію. Зорові ілюзії у оп-арті досягаються шляхом введення в зображення ритмічних графічних повторень, різких контрастів і тонів, пересічення ліній та конфігурацій. Установка мінливого світла і динамічних конструкцій дозволяють підсилити ефект впливу. Така підміна класичної перспективи багато фокусним баченням простору і створює оптичну ілюзію. Крім того, картини-ілюзії поєднують в собі реалістичні та символічні деталі.       

Лише пробуючи самостійно малювати ілюзорні картини можна оцінити всі тонкощі потрібні для створення подібних образів-обманок. Досить часто природа ілюзії накладає свої обмеження, нав’язуючи свою «логіку» художнику.
В свою чергу українець Олег Шупляк запевняє, що знайшов власну, “дуже просту” формулу. На відміну від інших  художників, що працювали в цьому жанрі, він створює картини в своїй голові, не використовуючи допоміжних статичних предметів для натхнення або ідей.

Натомість натхненням для його першої картини стала незалежність України. “Всіх тоді це надихало і я не виняток”, згадує він. Його першою оптичною ілюзією став  портрет  Тараса Шевченка, поета, художника і суспільного діяча, який є символом українського народу вже кілька віків. Цей портрет автор створив на основі  двох класичних українських образів — молодого кобзаря та класичного для України сільського пейзажу.

З того часу Шупляк створив ще кілька варіацій на тему Шевченка та його символізму для українського народу, а також багато інших. Проте жодного разу не писав картин з подвійним значенням на замовленням, навіть не зважаючи на те, що замовна практика досить розповсюджена для художників всіх стилів.

Автор крім картин-ілюзій працює із графікою, іконописом, станковим живописом, створює анімації, займається професійно реставрацією, в тому числі, цікавинка для кременчан, Олег Шупляк приймав участь у реставрації настінних розписів Кременецького Богоявленського жіночого монастиря, зокрема храму св.Миколая. Художник вважає свої оптичні ілюзії просто “хобі в сюрреалістичному стилі”, навіть не зважаючи на те, що розуміє — для України це щось нове і унікальне.

Після відкриття виставки працівником музею Еліною …… та працівником заповідника Ольгою Куявскою, вступне слово про історію та перспективи співпраці з художником промовив директор Кременецько-Почаївського ДІАЗу Вадим Микулич, після цього до слова були запрошені глядачі, знавці художнього мистецтва. Виступили з похвалою та критикою відомі у місті та в Україні Тетяна Балбус, Ніл Зварунчик, Богдан Романюк, представники влади та постійні відвідувачі виставок  Микола Матвіюк, Євгенія Новицька. Для студентів-художників це була небуденна нагода побачити унікальні картини виконані незвичною технікою.

Український художник-ілюзіоніст вдало використовує метаморфози у своїх сюрреалістичних картинах. Автор володіє безмежною фантазією, таке враження що одна картина розкриває відразу кілька історій. І в цьому є певна містика та магія творчості. Витвори Олега Шупляка змушують задуматись, яка ніжна, яка ілюзорна річ – наша реальність, коли картини і поняття переплітаються і зливаються в одне ціле. Жінка і квіти, закохані і Фрейд, кобзар і Шевченко, пейзажі і портрети, далеко і близько, однина і множина, Бог і люди. Автор неначе запрошує до гри з такими картинами-ілюзіями, спочатку побачити одне, потім друге, а вкінці все разом у цілісності і таким чином зрозуміти всю філософію задуму.

Дивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у КременціДивовижні ілюзії Олега Шупляка у Кременці

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Кременеччина туритстичнаНаціональний природній парк "Кременецькі гори"Кременецький ботанічний садМузей Юліуша Словацького