Ukrainian English Polish Russian

"Шевченко на Кременеччині"

  • Опубліковано: Середа, 14 травня 2014, 12:52
  • Перегляди: 1564

 

8 травня 2014 року у виставковій залі Кременецького краєзнавчого музею відбулося відкриття виставки картин під назвою «Шевченко на Кременеччині» присвяченій 200-літтю з дня народження Т.Г.Шевченка. Захід організовано спільними зусиллями Кременецько-Почаївського ДІАЗу, Почаївського історико-художнього музею та Кременецького краєзнавчого музею.  Картини представлені на виставці підібрані із фондів Почаївського історико-художнього музею і були закуплені в 90-х роках з метою поповнення фондів. До підбірки ввійшло 27 робіт відомих українських художників, творчість яких проявилась в період 60-х – 90-х рр. ХХ ст. таких як: Івана Лободи, Ігоря Бортника, Петра Боєчко, Данила Бідношея, Бориса Шаца, Станіслава Ковальчука, Світлани Нечай, Ярослава Омеляна, Василя Лопати, Валерія Дувірака, Степана Нечая, Василя Остафійчука. Митці належать до плеяди художників, які своєю творчістю протиставлялись всеохоплюючому в 60-х – 70-х роках соцреалізмові, диктатурі у площині мистецтва та нав`язуванні канонів.
    Із вступним словом до присутніх звернувся директор заповідника Микулич Вадим Володимирович, який розповів про ідею відкриття виставки, про співпрацю в межах якої дана виставка виникла. Під час презентації прозвучав виступ вченого-секретаря Кременецько-Почаївського ДІАЗу, кандидата історичних наук Собчука Володимира Дмитровича про перебування Шевченка на Кременеччині. Присутні змогли дізнатися цікаві та маловідомі факти про відвідання Тарасом Григоровичем наших країв, про роботу виконану під час експедиції на Волинь. Також до присутніх виступила директор Кременецького краєзнавчого музею Данилюк Ольга Миколаївна із доповіддю про формування Шевченківського залу в Кременецькому краєзнавчому музеї, про заснування тематичних фондів та їх нагромадженні. Теплу атмосферу відкриття виставки підтримав жіночий ансамбль «Калина» під керівництвом Олени Сергіївни Новик, який виконав дві пісенні композиції на шевченківську тематику.
    Серед присутніх були голова Кременецької районної ради Смаглюк А.М., зіввідділом районного відділу культури Антонюк Л.І., заступник голови Кременецької РДА Доманський А.І., завідувач відділу промоції райради Матвіюк М.М., директор музею Юліуша Словацького Сєніна Тамара Григорівна, викладачі, вчителі, студенти та учні навчальних закладів, краєзнавці, кременчани.
Сама виставка є багатогранною, багатосюжетною як і талант Тараса Григоровича. Він був і глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. Поетичні твори Кобзаря стали джерелом натхнення для створення художніх серій та окремих робіт вищезгаданих художників, роботи яких представлені на виставці. Кожний образ представлений на експонованих творах характерно-індивідуальний — чи то вираз обличчя, жести, пози — все доведено до логічної завершеності. На кожному полотні відчувається максимальне прагнення митця досягти максимальної історико-етнографічної достовірності.
Серед художніх сюжетів робіт переважає відтворення конкретних образів і мотивів творчості Шевченка та їхнього символічного узагальнення, а також образ самого Тараса Шевченка в різні періоди його життя. Всі картини виконані у різних стилях та техніках живопису.
Цікавими постають картини – символи, такі як робота З. Бортника «Думи про славне козацтво», де зображена символічна постать бандуриста – один із найулюбленіших образів Шевченка. Символ вільного співця, виразника народних дум і сподівань; роботи П.Боєчка – художника-монументаліста, який знаходив відраду у творчості Шевченка і створив ряд робіт присвячених шевченківській тематиці «А де ж дівся соловейко», диптих «Причинна. Така її доля», «Тополя», .«А хату раєм називають» – це ще одна тема для художників – «Садок вишневий коло хати...» як символічне уособлення гармонії людини й природи, добра, злагоди і достатку українського родинного життя, щасливої матері з маленькими діточками своїми; цікавою і багатозначною роботою є картина Д. Бідношея «Верба посаджена Тарасом Шевченком у Мангишлаці 1850 році» дану роботу можна співставити із малюнком «Джанги-Агач» виконаним у 1848році  Шевченком під час сухопутного переходу Аральської експедиції до Аральського моря. У степу їм зустрілось самотнє дерево, яке у місцевого населення вважалось священним. Данило Бідношей зобразив вербу серед степів, як символ відродження українського народу. Серед образів представлених на виставці, зустрічається постать дівчини, жінки, жінки покритки, зокрема  робота В. Дувірак «Катерина», специфічне відображення поеми Тараса Григоровича, художник акцентує на психологічному стані героїні, звертає увагу на її відданості своєму материнському обов`язку та покорі суспільним нормам.
Виставка відкрита для відвідування до 1 червня 2014 року кожного дня з 10.00 до 16.00 год.

Науковий співробітник

науково-дослідного відділу

Кременецько-Почаївського ДІАЗу

Деревінська О.В.

'Шевченко на Кременеччині''Шевченко на Кременеччині''Шевченко на Кременеччині''Шевченко на Кременеччині'

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Кременеччина туритстичнаНаціональний природній парк "Кременецькі гори"Кременецький ботанічний садМузей Юліуша Словацького