Кременецькі художники сучасності
- Категорія: Видатні особи міста
- Опубліковано: Понеділок, 13 жовтня 2014, 16:01
- Перегляди: 1942
День Художника
Кажуть, що справжнє Мистецтво пов’язане із Вічністю. Це й справді так. Закарбовувати найдрібніші миттєвості буття у часі та просторі – головна його мета йособливість. Відтак, твір художника (чи то сповнене барв полотно, захоплююча динаміка лінійних ритмів, або ж брила мармуру, що перетворена рукою автора на неповторний образ) стає своєрідним віддзеркаленням духовних прагнень цілої доби.
Образотворче мистецтво - це частина національної культури, яка дозволяє по-іншому подивитися на усі звичні речі. Історія українського живопису дуже багата. Результати праці великих митців засвідчують великий потенціал та велич нашого народу.
Яскравими представниками Українського мистецтва стали й наші, кременецькі майстри пензля , твори якихє частиною золотого фонду не лише національного, а й світового малярства. Роботи таких наших земляків як Ніл Зварунчик, Богдан Романюк, Володимир Стецюк, Олег Вартабедян, Олександр Пташкін, Світлана Ткачук, Жанна Тріщук та інших приносять людям радість від спілкування з прекрасним, розвивають традиції рідної школи мистецтва, стають джерелом естетичної насолоди як для простих людей, так і для професійних митців.Мова гармонії кольорів і ліній є одним з найкращих інструментів порозуміння громадян та нації, які так необхідні нашій країні.
Традиційно День художника в Україні відзначається щорічно у другу неділю жовтня згідно з указом президента (№ 1132/98) від 9 жовтня 1998р. Цього року це свято припало на 12 жовтня. Щиро вітаємо усіх майстрів з їхнім професійним святом і бажаємо творчих успіхів та натхнення! Ірина Остап, екскурсовод Кремененецько-Почаївського ДІАЗу
ЖІНОЧИЙ МИСТЕЦЬКИЙ ГУРТ «ПАЛІТРА» був створений у 2003 році з ініціативи Т.А.Балбус. До нього увійшли п’ять кременецьких художниць: Олександра Панфілова, Анна Мацега, Зоя Мацишина, Наталія Білецька і Тетяна Балбус (керівник гурту). Свої твори вони представили на першій виставці у грудні 2003 року.
За цей час до гурту приєдналися молоді художниці Іванна Погонець, Богдана Гуменюк, Надія Волощук, Світлана Ткачук, Людмила Вербило, Катерина Склярук, Надія Швед, Наталія Волянюк.
Щороку ”Палітра“ презентує свої нові творчі роботи у Кременецькому краєзнавчому музеї. Неодноразово художниці гурту брали участь у міжнародних українсько-польських пленерах, фестивалях, конкурсах («Карпатський вернісаж», м.Івано-Франківськ; Міжнародний фестиваль писанкарства «Етнореволюція», с.Комач Івано-Франківської області), в обласних, всеукраїнських і міжнародних виставках (Кременець, Збараж, Тернопіль, Краків).
В 2004 і 2007 роках кременецькі мистецькі гурти ”Палітра“ і ”Гладущик“ експонували свої роботи на спільних вистав-ках у Тернопільському художньому музеї. У травні 2006 року Тетяна Балбус була учасницею Всеукраїнської виставки ”Мальована Україна“ у Тернополі і її робота «Осіння парасолька» вміщена у Каталозі вернісажу.
Восени 2006 року гурт ”Палітра“ брав участь в обласній ”Виставці творів викладачів образотворчого мистецтва на-вчальних закладів Тернопільщини, що проходила в Художній галереї регіональної Спілки художників України (м.Тернопіль).
Протягом березня – серпня 2010 року гурт «Палітра» представляв свої роботи у Вишневецькому замковому комплексі. Наступного року жителі Рівненської області мали змогу побачити 91 роботу художниць у Дубенському замку на виставці «Мелодія пензля і жіночої душі».
Кожна з художниць ”Палітри“ має власний стиль у мистецтві, улюблені мотиви зображення, використовує свої матеріали та техніки виконання.
ІВАННА ПОГОНЕЦЬ – майстер пейзажного жанру живопису. Вона тонко відчуває мотиви природи, досконало передає її стан у різні пори року. Ніжний, гармонійний колорит картин досягається у техніці олійного живопису. Працює ассистентом на кафедрі образотворчого мистецтва та методики його викладання у КОГПІ, являється випускницею цього ж вузу факультету «Образотворчого мистецтва»
БОГДАНА ТИВОНЮК (ГУМЕНЮК) працює в акварельній та олійній техніках живопису (натюрморт, пейзаж), інколи виконує пастельні роботи. Працює ассистентом на кафедрі образотворчого мистецтва та методики його викладання у КОГПІ, являється випускницею цього ж вузу факультету «Образотворчого мистецтва»
КАТЕРИНА СКЛЯРУК захоплюється такими видами образотворчого мистецтва, як акварельний та олійний живопис (пейзаж, квітковий натюрморт, портрет, стилізовані образи людей і тварин), а також графікою.
СВІТЛАНА ТКАЧУК – майстер олійного живопису. Улюблені живописні жанри – квітковий натюрморт, пейзаж (часто архітектурний). Художниця працює в техніці накладання фарб мастихіном, підбирає найтонші відтінки кольорів, якими «ліпить» форму, передаючи об’єм, освітлення, плановість. Учасниця Міжнародних художніх пленерів в Україні та Польщі. Працює ассистентом на кафедрі образотворчого мистецтва та методики його викладання у КОГПІ, являється випускницею цього ж вузу факультету «Образотворчого мистецтва»
МАРІЯ ШВЕД знайшла себе у таких жанрах реалістичного та декоративного живопису, як тематична картина, пейзаж, натюрморт (акварель, олія). Працює на кафедрі образотворчого мистецтва та методики його викладання у КОГПІ
НАТАЛІЯ ВОЛЯНЮК здебільшого віддає перевагу олійному й акварельному живопису. Для її робіт характерний неординарний творчий підхід до кольорової гами: художниця вдало поєднує теплі та холодні кольори, сміливо експериментує з техніками. Працює ассистентом на кафедрі образотворчого мистецтва та методики його викладання у КОГПІ, являється випускницею цього ж вузу факультету «Образотворчого мистецтва»
ТЕТЯНА БАЛБУС (керівник гурту) уподобала декоративний живопис і декоративно- ужиткове мистецтво. Тому й закономірно, що у своїх роботах використовує здебільшого народні мотиви. Серед живописних технік віддає перевагу гуаші, акварелі, акрилу й олії, створюючи квіткові композиції, стилізовані зображення об’єктів живої на неживої природи, сюжетні картини. В аплікаціях та колажах, як різновидах декоративно-прикладного мистецтва, відображає сюжети навколишнього життя у творчому опрацюванні. Особливим захопленням художниці є виготовлення й оздоблення сувенірних виробів: декорованих нитками й оракалом пляшок, текстильних писанок, невеликих скриньок. У січні 2010 року роботи Тетяни Балбус отримали Диплом І ступеня Обласної виставки-конкурсу ім.Ярослава Музики, а в 2014 р. – Диплом ІІ ступеня цього ж конкурсу. У травні 2011 року майстриня стала членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Її робота ”Дорога до храму“ брала участь у Всеукраїнській виставці народного мистецтва ”Кращий твір 2010 року“ й увійшла до Каталогу цієї виставки.
МИСТЕЦЬКИЙ ГУРТ «ГЛАДУЩИК» був створений у 1995 р. До його складу входить семеро кременецьких митців: Ніл Зварунчик, Валентин Величко, Володимир Прохоров, Олександр Пташкін, Богдан Романюк, Володимир Стецюк і Жанна Тріщук. Лейтмотивом їхніх робіт є оспівування краси Кременця та його околиць. Живописці були учасниками міжнародного пленеру в Польщі (2004 р.). Мали спільні виставки (2004р. та 2009 р. ) з мистецьким гуртом «Палітра» у Тернопільському обласному художньому музеї.
НІЛ ЗВАРУНЧИК – закінчив Вижницьке училище прикладного мистецтва, спеціальність: різьба по дереву. Займається скульптурою, різьбою по дереву. Техніка художніх робіт: живопис, рисунок. В жанрі переважає пейзаж, натюрморт, абстракція. Приймав участь у виставках у Києві, Ленінграді, Москві, Польщі, Болгарії, організовував численні виставки у Кременеці; переможець Міжнародного конкурсу «Сувенір другу». Учасник Міжнародного пленеру у Кременці. Репродукції робіт - у каталогах колективних виставок. Засновник і керівник гурту «Гладущик».
БОГДАН РОМАНЮК – закінчив Одеський педагогічний інститут, художньо-графічний факультет. Викладав у Кременецькому педучилищі, згодом педколеджі ім. Т. Шевченка. Займається станковим живописом, володіє олійними, гуашевими, акварельними, темперними фарбами, олівцем, пастеллю. Жанр: пейзаж, портрет, натюрморт, архітектура. Персональні виставки: Кременець, Тернопіль, Почаїв, та інші міста України Учасник колективних виставок: Тернопіль, Москва, Київ, Луцьк, Рівне, а також у Польщі (Краків, Перемишль). Брав участь в Міжнародному пленері в 1999 році, присвяченому річниці Ю.Словацького. Автор виданого власним коштом альбому своїх робіт.
ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК – закінчив Львівське училище прикладного мистецтва ім. Труша, відділ художнє оформлення (інтер'єр, екстер'єр, оформлення плакатів). Працював у Кременецькій художній майстерні. Працює творчо. Натюрморт, пейзаж, історичні сюжети - тематика його картин. Техніка: олія, акварель. Брав участь в художніх виставках: у Кременці, Тернополі, Почаєві, Рівному, Луцьку, в Польщі. Був учасником Міжнародного пленеру, що проходив у Кременці. Займається проектуванням інтер'єрів громадських споруд. Керівник гурту «Гладущик».
ОЛЕКСАНДР ПТАШКІН – закінчив Петриківське училище, спеціальність -- живопис по дереву. Працює в Кременецькому краєзнавчому музеї художником-реставратором. Входить до складу гурту «Гладущик». В його роботах переважає пейзаж. Техніка: акварель, пастель. Брав участь у збірних виставках в м. Кременці, Рівному, Луцьку, у республіці Польщі. Був учасником Міжнародного пленеру в Кременці. Репродукції робіт друкувалися в каталозі.
ІРИНА ОСТАП – народилася 17 квітня 1988 року у Кременці.
Велика любов до природи, до оточуючих дарує їй невичерпну енергію для творіння.
Творчі інтереси художниці різноманітні: вона малює квіти, натюрморти, море, краєвиди.
У 2008 році закінчила Тернопільський кооперативний торговельно-економічний коледж за спеціальністю «Дизайн», а у 2009 році гуманітарно-педагогічний інститут ім. Т. Шевченка , вчителя англійської мови.
Її твори прикрашають приватні колекції в Україні та за кордоном.
Учасниця виставок «Золота палітра», 2012 році мала персональну виставку «Перспетива» у м.Києві.
ТЕТЯНА КОНДРАТ`ЄВА – народилась у 1948 році у місті Кременці. Після навчання у ЗОШ №1 навчалась у Тернопільському музучилищі, після закінчення якого працювала викладачем Кременецького педагогічного училища. Живописом цікавилась з дитинства, любов до якого передала бабуся художниці. Безпосередньо малювати почала з 2007 року. Серед робіт переважають акварелі, олійні полотна. Окрім живопису, художниця займається рукоділлям.
У 2011 році майстриня організувала свою першу виставку, яка проходила у Музеї Юліуша Словацького.
ВАСИЛЬ МАТВІЙЧУК – народився у 1954 році у мальовничому місті Кременці, Протягом 1961-1971 рр. навчався у загальноосвітній школі. У 1980 році реалізовує свою мрію і вступає на факультет образотворчого мистецтва ЗНУІ, оскільки художня творчість цікавили художника ще з малечку. Серед технік переважає графіка, ліногравюра.
АРКАДІЙ СТАДНИЦЬКИЙ – народився у Кременці 1952 року. Закінчив Московський університет ім.Ломоносова, факультет живопису і графіки. Працює в галузі іконопису. На його рахунку розписи 6 церков – Чесного Хреста та Петра і Павла в Кременці, Успіння Пресвятої Богородиці в с.Крижі, Михайлівська в с.Бірки. Художник виконав розписи 46 іконостасів, що знаходяться в храмах України, Угорщини, Чехії.
Ольга Деревінська, науковий співробітник Кременецько-Почаївського ДІАЗу