Ukrainian English Polish Russian

Марія Антонівна Кавун-Кремінярівська

Марія Антонівна Кавун-Кремінярівська
Місто Кременець відоме не лише зі сторінок літописів, історичних монографій, а також із праць поетичних. Частина творчих кременчан описували край та місто у своїх творах, спогадах. До маловідомих поетів, творчість яких пов`язана із Кременецем належить Марія Кремінярівська.
Марія Кремінярівська, з дому Цимбалюк, у заміжжі Кавун, народилася 20 жовтня 1902 у місті Почаїв, яке славитися і до сьогодні своєю святинею, місто із специфічним творчим ореолом. За роки своєї невтомної праці проявила себе як письменницю, громадську діячку, палку патріотку.
Закінчила у місті Кременець українську гімназію (1921), торговельно-кооперативні курси. Проте, не зважаючи на професійну орієнтацію, її душа тяжіла до того, щоб писати.
Чоловік Марії Василь Пилипович був викладачем Української гімназії, проте помирає у молодому віці і Марія з донькою переїжджають до Львова, де поселяються у фотографа Леонтія Янушевича. Перед ІІ світовою війною родина Кавунів знову змушена вертатися до рідного міста.
Перші видані твори Марії Кавун присвячені новонародженій дочці, це «Оповідання про Надюсю», які ще у 30-х роках були надзвичайно популярними серед кременчан.
Книги «У рідному місті» та «Надюся у Львові», котрі були видані у Кременці у 1936 та 1938 році у друкарні Цвіка тиражем понад1000 примірників, були не менш шановані серед україномовного читача міста.
Із встановленням радянської влади на території Західної України Марію Кремінярівську у 1939 року арештовують із звинуваченням у націоналізмі, після чого вона відбула 8 років тюремного арешту у Казахстані.
Повернувшись 1947 року до Кременця, працювала бухгалтером. У 1949-1953 вона перебувала на спецпоселенні у Красноярському краї як політичноненадійна.
У планах поетеси було видати ще третю частину книги, оскільки дві попередні були пов`язані між собою епізодами. Третя частина мала б побачити світ під назвою «Срібні ковзани принцеси Дінь-Дінь». Проте, доля розпорядилася іншим чином.
Цікавим фактом є те, що твори Марії Кремінярівської розповідають про життя родини письменниці у рідному місті, про перебування у Львові. Це хороший зразок автобіографічної повістіУ своїх творах поетка зображує Кременець на переломі 20-30-х років, природа місцевості. Особливі варті уваги легенди та перекази які Марія Кремінярівська подає у своєму опрацюванні.
У 1975 році Марія Кавун-Кремінярівська виїхала до Австралії, а згодом до Канади, оскільки там проживала її донька. Вже закордоном поетеса видала автобіографічні книги «Вівці, вовки і люди» (Торонто, 1989), до якої окремими розділами увійшли «Оповідання про Надюсю»; «У тюрмі», «Лагер», «Додому! Додому!». Марію Антонівну реабілітовано у 1989 році.
3 січня 1999 року вона помирає далеко від омріяної батьківщини у місті Ошава, Канада, де і поховано її.
Творчість Марії Кавун-Кремінярівської є надзвичайно цінною, оскільки тісно пов`язана із локальною історією, особливо такого складного періоду в історії нашого міста. Поетеса у своїх творах активно описувала колорит міжвоєнного Кременця, частково згадувала місцеві легенди, які ще живо передавалися із уст в уста.

 

Кременеччина туритстичнаНаціональний природній парк "Кременецькі гори"Кременецький ботанічний садМузей Юліуша Словацького