Ukrainian English Polish Russian

Відомі музиканти у Кременці. Ференц Ліст

Сьогодні Кременець виглядає цілком собі маленьким містечком і, здавалося б, нічого великого у його культурній спадщині не могло відбуватися. Проте, гортаючи сторінки минувшини, переконуємось, що Кременець був містом великих культурних подій, тут точилося бурхливе мистецьке життя. Сюди приїздили відомі художники, скульптори, співаки та музиканти. Однією із відомих постатей, яка вписалася у канву кременецького культурного життя є Ференц Ліст.
Гастролі видатного угорського піаніста та композитора Ференца Ліста в Україні 1847 р., зокрема і в нашому місті залишилися в публікаціях у тогочасних газет. Не малий інтерес становлять спогади лікаря, письменника й історика Юзефа Антонія Ролле, який жив і працював у Кам’янці-Подільському. Його нарис під назвою «Францішек Ліст у південних провінціях» про гастролі Ліста й деяких інших тогочасних «зірок» у наших краях був опублікований у «Газеті Львівській» за 1911 р. із нагоди 100-літнього ювілею Ліста
Маршрут концертного турне Ференца Ліста українськими містами пролягав через Київ, Житомир, Бердичів, с. Воронинці, с. Курилівка, Немирів, с. Чорний Острів, Кременець, Львів, Чернівці (перед виступами у Молдавії, Румунії і Туреччині), Одесу, Миколаїв, Вознесенськ, Єлисаветград, територіально близькі до рідних місць композитора населені пункти Закарпаття (Ужгород, Мукачеве, с. Великі Лази) музикант відвідував неодноразово. Першими в переліку гастрольних подорожей Україною 1847 р. були виступи у Києві, куди музикант прибув на Контрактові ярмарки (з 15 січня по 1 лютого), які масово збирали ділову та інтелектуальну еліту та супроводжувалися розважально-видовищними акціями.
У 1847 композитор давав концерти у Києві, у тому числі в актовому залі Київського університету св. Володимира. Виконував аранжовані оркестрові твори Бетховена, Шуберта, Вагнера. На київському виступі Ліста в університеті був присутній Микола Костомаров, його виступи, очевидно, слухав Тарас Шевченко (про що згодом згадав своїй в повісті «Музыкант»).
У Кременці композитор, після тривалого перебування у Чорному Острові, дав кілька концертів. Це був більш публічний період у житті Ференца Ліста, оскільки, у попередній локації він переважно займався самоосвітою, і, очевидно, писав свою відому Другу угорську рапсодію, яка має на своєму рукописі оригінальне датування – 27 березня 1847 рік, а із приватних листів досить легко встановити що в даний момент музикант перебував у родинному гнізді графів Пшездецьких. Беручи рапорт кременецького поліцмейстера генерал-губернаторові Дмитру Бібікову можна зауважити, що у нашому місті відбулися два концерти Ференца Ліста. Зокрема, 27 березня 1847 року відбувся перший концерт, але на прохання численних глядачів повторний концерт відбувся наступного дня. На той час місто Кременець належало до Волинської губернії Кременецького повіту Російської імперії. Після гастролів, 30 березня 1847 року Ференц Ліст вирушив битою дорогою із Кременця на Радивилів (тоді Радзивилів) і через кордон до Бродів, а далі до Львова, що на той час був у складі іншої держави.

Кременеччина туритстичнаНаціональний природній парк "Кременецькі гори"Кременецький ботанічний садМузей Юліуша Словацького