Ukrainian English Polish Russian

Францишек Мончак - перший директор Кременецького музею

Франц Мончак
Першим директором музею Кременецької землі ім. доктора Віллібальда Бессера був Францішек Мончак. Він народився в 1898 р. в Перемишлі, там закінчив загальноосвітню школу і гімназію. З 1918 до 1920 рр. служив у війську, потім працював у копальні. Вищу освіту здобув у Львові в університеті Яна Казимира, де навчався на природничо-математичному факультеті за спеціальністю «геологія та географія». По закінченні навчання працював учителем у Гродно, потім був переведений у Броди. Починаючи з 1928 р. у Кременецькому ліцеї працював вчителем географії.
За роки роботи в ліцеї Ф. Мончак активно займається науковою та дослідницькою роботою. Він багато подорожує (1924 р. – поїздка в Чехію, 1928 р. – в Австрію, 1935 р. – до Аргентини). За цей час Мончак підготував дослідження на тему «Коливання температури на просторах Гавайських островів». З Південної Америки вчений привіз цінну колекцію метеликів, яка на сьогоднішній день становить понад 60 екземплярів комах, представлених в експозиції Кременецького краєзнавчого музею.
У 1937 р. Ф. Мончак створив Музей кременецької землі ім. д-ра Вілібальда Бессера, був його першим директором. Стараннями цього науковця для музею було зібрано значну кількість експонатів, а сам Мончак розробив карти – „Волинь” та „Кременецька земля”.
Трагічні події початку Другої світової війни перервали творчу й життєву дорогу цієї людини. Зі вступом радянських військ та ліквідацією навчальних установ ліцею Мончак з 1940 р. працює вчителем у середній школі № 2. З початком масових розстрілів інтелігенції у 1941 р. Ф. Мончака було арештовано. В останні дні липня його розстріляли під Хрестовою горою.

Наталія Оболончик,
завідувач науково-дослідного відділу Заповідника

Кременеччина туритстичнаНаціональний природній парк "Кременецькі гори"Кременецький ботанічний садМузей Юліуша Словацького