Павло Ярковський
- Категорія: Видатні особи міста
- Опубліковано: Понеділок, 22 вересня 2014, 18:23
- Перегляди: 1353
Засновник бібліографічної науки та терміну бібліологія
Павло Антоній Ярковський вписався в історію не лише як засновник бібліотечної справи, як людина, котра вперше в Російській імперії систематизувала і впорядкувала книгозбірні Вищої Волинської гімназії, а й як працівник славнозвісного кременецького навчального закладу ХІХ ст., адже працював тут префектом, займав посаду професора французької мови та моральної науки, почав читати курс бібліографії в той час, коли зароджувалась бібліотечно-бібліографічна освіта в західноєвропейській педагогічній практиці.
Народився Павло Ярковський в Краківському воєводстві у 1781 році, за походженням був із польської шляхти. Працелюбний і здібний юнак. У 1801 році закінчив Кременецьке воєводське училище. Творці кременецької гімназії Тадеуш Чацький та Гуго Колонтай, шукаючи відповідний кандидатів на викладацькі посади, звернули увагу на Павла Ярковського, брата Войцеха Ярковського, знаного в той час геометра, математика, який теж перше за брата став викладачем у Кременці.
Ярковський спершу отримує посаду викладача грецької – greczyzny та французької, деякий час викладав науку моралі. Викладаючи в навчальному закладі, він неодноразово звертався до багатих фондів бібліотеки Кременецької гімназії, кількість томів якої сягала понад 30 тис. Павло Ярковський захоплений книгозбірнею, на добровільних началах береться за впорядкування та систематизацію бібліотеки з метою оптимізації роботи учнів з книгами.
Після перетворення гімназії в ліцей Павло Ярковський погоджується на пропозицію дирекції очолити кафедру загальної граматики, яку очолював попередньо Михайло Сціборський, та впроваджує у 1809 році революційний в історії шкільництва Російської імперії курс бібліографії, яку не залишає викладати аж закриття навчального закладу – 1832 р. Окрім цього він працює бібліотекарем ліцею. Відомості, що збереглися, свідчать про те, що в його курсі бібліографія починаючи з 1809 по 1814 рр. трактувалася як книгознавство в цілому, а пізніше протягом 1814-1825 рр. — як частина бібліології, яка включала бібліографію і елементи бібліотекознавства і є синонімом терміну «книгознавство».
У курсі бібліографії Павло Ярковський знайомив учнів з організацією книжкового фонду бібліотеки, з роботою бібліотекаря, спрямованою на створення каталогів, розміщення та інвентарний облік книг, з обов’язками бібліотечних службовців.
Взагалі в історії науки термін книгознавство вперше впроваджено у двотомній праці австрійського письменника і бібліографа Міхаеля Деніса «Вступ до книгознавства», що вийшла друком у Відні у 1778 р. В Україні слово бібліологія, що є синонімом книгознавства, впровадив безпосередньо бібліотекар Кременецького ліцею Павло Ярковський.
Велике значення для культурного обміну ліцею та регіону мало заснування в Кременці книгарні, яка обслуговувала не лише учнів і викладачів гімназії, але й широкий загал мешканців не лише міста, а й усієї губернії. У місті діяла книгозбірня Глюксберга та бібліотека ліцею, яка була дбайливо створена Чацьким і ретельно оберігалася бібліотекарями й бібліографами, постійно поповнюючись новими виданнями. У «Правилах бібліотеки Кременецького ліцею» її бібліограф Павло Ярковський спеціально зазначив правила для мешканців міста, які прагнули скористатися її послугами: «Бібліотека Волинської гімназії відкрита для всіх охочих щоденно, крім хіба що літніх місяців, а також святкових днів, у понеділок, середу, п’ятницю й суботу з 10 до 12 години, у вівторок та четвер – з 2 до 4 години. У зазначені години кожен може приходити до бібліотеки оглядати її або ж читати книги. Кожен, хто буде потребувати допомоги у виборі книги до читання, може знайти її у бібліотекаря».
Після закриття Кременецької гімназії та переміщення бібліотечних фондів до Києва, Павло Ярковський теж переїжджає туди і продовжує працювати у новоствореному навчальному закладі міста Києва – Імператорському університеті ім.св.Володимира – на посаді бібліотекаря аж до своєї смерті у травні 1845 року, таким чином присвятивши служінню суспільству цілих 45 років своєї праці. Похований Ярковський у Києві.
Після своєї смерті Ярковський залишив ряд наукових праць, значна частина з яких була присвячена предметам, котрі він викладав. Намагався зв'язати викладання курсу бібліографії з книготоргівельною практикою. Мав свої особисті, прогресивні погляди на книжкову справу, бібліотечне обслуговування. Читаючи свій курс майбутнім бібліотекарям, націлював їх на обслуговування не колекціонерів, а осіб, які тягнулись до широкого користування книгою. Курс його бібліографії зазнав впливу таких західноєвропейських теоретиків бібліографії, як Камю, Лер, Кост. Павло Ярковський прагнув бути на рівні останніх досягнень теорії бібліографії. Брав усе корисне зі старої і нової бібліографії. Ярковський став першим бібліотекарем Київського університету.
Наукові праці: «Елементарний курс бібліографії для учнів Волинського ліцею», «Відомості про бібліотеку Кремінецького ліцею і про порядок в ній», «План розташування бібліотеки Волинського ліцею»; трактати «Про початок, походження і вдосконалення мов» та «Про бібліографію і необхідних для бібліотекаря знаннях оної».
Науковий свіпробітник
Кременецько-Почаївського ДІАЗу
Ольга Деревінська