Ukrainian English Polish Russian

Святий Олександр Хотовицький

Святий Олександр Хотовицький

Кожне місто чи містечко славиться своїми відомими людьми. Хтось пишається композиторами, котресь гордиться науковцями чи винахідниками, майже кожне може похвалитись художниками чи поетами, але мало хто може сказати «А у нашому місті народився святий!».
Кременець одне з небагатьох містечок, що об’єднало у своїй історії представників усіх перерахованих талантів, і містов якому народився православний святий  – Олександр Хотовицький.
Про святого Олександра Хотовицького мало хто чув, хіба справжні краєзнавці та історики, а ще ті віряни, що бувають на церковних службах. Адже напередодні великих свят на вечірньому богослужінні поминають святого Олександра Хотовицького.
Народився майбутній святий у мальовничому Кременці 11 лютого 1872року в родині протоієрея, ректора Волинської духовної семінарії. Батьки виховували дітей в благочесті і любові до церкви та богослужінь. Олександр навчався у Волинській духовній семінарії, потім вступив  у Санкт-Петербурзьку духовну академію, яку закінчив у 1895 зі ступенем кандидата богослов'я. По закінченні навчання довелося робити вибір життєвого шляху – монастир чи одруження. Він вибирає друге і обирає майбутню дружину. Нею стала вихованка Петербурзького павловського інституту Марія Щербухіна.
Одразу після одруження молодого чоловіка рукополагають у сан священика. У вітальному слові єпископ сказав: «Я побачив, що Ви маєте ту іскру Божу, яка всяке служіння робить воістину справою Божою і без якої всяке звання перетворюється на бездушне і мертве ремесло ...».
Полум’я служіння Богу постійно розгоралось в душі молодого пастиря і згодом спалахнуло на далекій американській землі. Його направили в Алеутську і Північно-Американську єпархію, де він став священиком у храмі святого Миколая Чудотворця. На початку 20 століття з його ініціативи і вагомої підтримки в Нью-Йорку будується великий кафедральний Свято-Миколаївський собор, який було освячено в 1902 році.
Апостольське служіння було продовжено місією в Монреаль, куди ієрей Олександр був направлений в 1906 році. Отець Олександр відслужив першу літургію в історії цього американського міста, а потім став організатором першої православної громади св. апостолів Петра і Павла.
В Америці молодий священник поринув у вир апостольського служіння: проповіді, поїздки до нужденних, бесіди на православну тематику. Він став редактором та одним із авторів Американського православного вісника, багато допомагав мігрантам, особливо тоді коли розпочалася Російсько-японська війна, відвідував військовополонених у таборах, піклувався про їх звільнення. Багато зусиль український священик поклав для навернення до православ’я греко-католицьких мігрантів. За десятиліття свого служіння отець Олександр відкрив 20 православних приходів у далекій  Північній Америці.  
У 1914 році починається новий етап пастирського служіння. Тепер Олександра Хотовицького переводять в Гельсингфорс (Фінляндія) з призначенням настоятелем Успенського собору і Свято-Троїцької церкви, де він служив до 1917 року.  У Фінляндії священик продовжив подвиг навернення до православ’я місцевого населення, яке переважно було протестантським.
У 1917 році нове призначення – Москва – ключник храму Христа Спасителя. Тут отець Олександр все більше зближується з патріархом Тихоном, ставши найближчим помічником святителя. Не зважаючи на наближення страшних часів, священик організовує православне братство, бере участь у помісному соборі 1918 року. Але грозові хмари все ближче наближаються до активного церковного діяча і вже 1920 року його вперше заарештовують. Офіційне обвинувачення – за викладання Закону Божого дітям.
На початок антицерковної кампанії на квартирі Олександра Хотовицького проходили засідання комітету по збору коштів на допомогу голодуючих. Влада активно відстежувала подібні засідання, і слідкувала за тим куди надходять зібрані кошти. Через рік отця Олександра заарештували знову. Тепер його звинувачували на другому московському процесі, під час якого судили більш ніж сто священнослужителів і мирян, який проходив у листопаді-грудні 1922 року. На допитах священик поводив себе дуже мужньо, намагався захистити тих, хто брав участь у спільних засіданнях, але і своєї вини не визнавав. Його засудили до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна, але через рік амністували. А  восени 1924 року отця Олександра відправили у трирічне заслання в Туруханский край.
Із заслання виснажений священнослужитель повернувся в 1928 році. Допомагав заступнику Патріаршого місцеблюстителя митрополиту Сергію (Страгородському) в управлінні церквою. У 1930-ті роки служив настоятелем храму Ризоположення на Донський вулиці.
Під час чергового гоніння  на православну церкву 1937 році протоієрея Олександра Хотовицького заарештували востаннє. Його розстріляли 19 серпня того ж року і поховали на Донському кладовищі.
У 1994 році Олександр Хотовицький був прославлений у лику святих.
У Кременці, родинному місті святого, серед розписів кафедрального собору святого Миколая Чудотворця, є ікона мученика Олександра Хотовицького, який ніби молитовно споглядає на своїх краян і молиться за них перед Небесним Престолом.
Наталія Оболончик,
завідувач науково-дослідного відділу
ДІАЗу

Кременеччина туритстичнаНаціональний природній парк "Кременецькі гори"Кременецький ботанічний садМузей Юліуша Словацького